امروزدوشنبه, 04 تیر 1397 14:42

کارگاه یک روزه « پیشگیری از مصرف مواد و الکل» برگزار شد

کارگاه یک روزه با موضوع «پیشگیری از مصرف مواد و الکل» با حضور خانم دکتر کبیری، رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.کارگاه یک روزه با موضوع «پیشگیری از مصرف مواد» با حضور خانم دکتر کبیری، رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با هدف توانمندسازی مراقبین سلامت، کارگاهی یک روزه با موضوع پیشگیری از مصرف مواد با تدریس خانم دکتر کبیری رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار کرد.
مسئول گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در این خصوص گفت: رادیو، تلویزیون و رسانه‌های مختلف، مضرات مواد و معضلات ناشی از مصرف مواد را به شکل های مختلف به مردم منتقل کرده اند ولی بسیاری از افراد درگیر با این مسائل نمی دانند که در مواجهه با این موارد باید به کجا مراجعه کنند.
خانم صاحبی با اشاره به خدمات مراکز تحت پوشش معاونت بهداشتی گفت: یکی از بهترین مکان ها برای ارائه خدمات، مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت است که غربالگری و شناسایی این افراد، ارائه خدمات لازم و ارجاع به مراکز تخصصی‌تر را عهده دار هستند.
وی با تبیین یکی از وظایف مراقبین سلامت در مجموعه بهداشت، که غربالگری و شناسایی افراد درگیر سیگار، مواد و الکل است گفت: مراقبین سلامت و بهورزان اولین کسانی هستند که با مردم روبرو می شوند و از نظر سلامت جسمی و روانی افراد را بررسی می‌نمایند و از آنجا که یکی از برنامه‌های گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، برنامه پیشگیری از مصرف مواد است، همراهی مراقبین سلامت و بهورزان در این مسئله می تواند یک فرصت طلایی برای کمک به شناسایی و غربالگری افراد درگیر با مصرف مواد باشد.
خانم صاحبی اظهار داشت: بر همین مبنا، در این کارگاه به موضوعاتی از جمله آشنایی با انواع مواد مخدر و محرک، برنامه‌های پیشگیرانه در بحث اعتیاد، نقش مراقبین سلامت در شناسایی و چگونگی ارتباط با افراد، غربالگری افراد در بحث اعتیاد به سیگار، مواد و الکل پرداخته شد.